Bulls make first step at home

KAPFENBERG,AUSTRIA,31.JAN.17 - BASKETBALL - Alpe Adria Cup, quarterfinal, bulls Kapfenberg vs KK Rogaska. Image shows Taylor Johns (Rogaska) and Kareem Jamar (Kapfenberg). Photo: GEPA pictures/ Hans Oberlaender
Photo: GEPA pictures/ Hans Oberlaender

ece bulls vs. KK Rogaska: 75:66 (20:16, 39:34, 59:53)

Referees: Hiermann, Kadkhodaei, Trmal (all AUT)
Venue: Walfersamhalle (Kapfenberg, AUT)

ece bulls: Baptiste 18, Stegnjaic 16, Vujosevic 13, Jamar 12, Krämer 7, Woschank 6, Schrittwieser 3.
KK Rogaska: Ferme 16, Davis 12, Drobnjak 10, Johns 8, Sakotic 6, Fon 5, Santelj 4, Djuranovic 3, Grusnovik 2.

Read more…

Kormano is the first semi-finalist

kormarno9MBK Rieker COM-therm Komarno vs. Levicki Patrioti 103:75 (24:18, 56:39, 86:55)

Referees: Fuska, Pipiska, Dousek (all SVK)
Venue: Sportova hala (Komarno, SVK)

Sixt Primorska: Langston 19, Vido 17, Cobb, & Halada 12, Djordjevic 11, Tomic 9, Bojanovsky 8, Marchyn 6,Bilic 5, Kuffa 4.

Helios Suns: Ammons 36, Djuric 16, Krajovic 9, Musil & Summers 5, Marchyn 3.

FIBA Statistics

Read more…

Big step for Helios

heliosSixt Primorska – Helios Suns 56:71 (1621, 13:16, 17:23, 10:11)

Referees: Nedovic, Zupancic, Cesen (all SLO)
Venue: Koper Elemantary School (Koper, SLO)

Sixt Primorska: Franklin Jr 16, Sanadze 13,Radulovic 8, Capin 5, Gajić 4, Morina & Zupan 3, Petrovic & Kosi 2, Ozegovic, Zadnik, Glas.

Helios Suns: Remekun 22, Mocnik 16, Atanackovic 14, Bratec 8, Bolcina 4, Vesel 3, Jones & Kyzlink 2, Oman, Curry, Gorjanc, Klavzar.

Read more…

Levice wins first play-off-game

dsc_1931BK Levickí Patrioti – MBK Rieker COM-therm Komárno 86:80 (40:38)

Levice: Nofflet 18, Josipovič, Djokič 16, Vojtek 15, Summers 10, Djurič 8, Krajčovič 6, Musil 3.
Komárno: Cobb 18, Bilič, Djordjevič 14, Langston 12, Bojanovský 9, Halada 7, Vido 4, Kuffa 2.

Read more…

Quaterfinals are set

The quarterfinals of the SIXT Alpe Adria Cup 16/17 are set. The duells will be decided in two games. Here are all the qauterfinal-games:

1.       A1 : B2                 Zlatorog Lasko : Traiskirchen Lions

Traiskirchen Lions : Zlatorog Lasko                          Wednesday, February 1st, 19.00, Traiskirchen
Zlatorog Lasko : Traiskirchen Lions                          Wednesday, February 8th, 18.00, Lasko

2.       B1 : A2                 Helios Suns : Sixt Primorska

Sixt Primorska : Helios Suns                                       Sunday, January 22nd, 18.00, Koper
Helios Suns : Sixt Primorska                                      Monday, February 6th, 19.00, Domzale

3.       C1 : D2                 Levicki Patrioti : MBK Komarno

Levicki Patrioti : MBK Komarno                                Saturday, January 14th, 18.00, Levice
MBK Komarno : Levicki Patrioti                                Monday, January 30th, 18.00, Komarno

4.       D1 : C2                 KK Rogaska : ece bulls

ece bulls : KK Rogaska                                                  Tuesday, January 31st, 19.00, Kapfenberg
KK Rogaska : ece bulls                                                  Tuesday, February 7th, 19.00, Rogaska